- Speed, economy, quiet operation, better-quality text. That is what laser printing is all about.
- Move on to other tasks quickly with a superb printing speed of 40 ppm Mono and 40 ppm color
- Prints are delivered at 1200 x 1200 maximum print resolution (dpi) for excellent quality results
- The printer offers professional quality documents that can be printed either in color or monochrome
- Gigabit Ethernet Ethernet technology for easy, convenient printing with maximum efficiency
- Copier/Email/Fax/Printer/Scanner offers maximum usability with various convenient applications
- Recommended for use with plain paper
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Xerox Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Speed | 1.20 GHz |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Connectivity Technology | Wired & Wireless |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| General Features | |
|---|---|
| Multifunction Devices | Copier/Email/Fax/Printer/Scanner |
| Image Formats Supported | TIFF |
| Manufacturer | Xerox Corporation |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Maximum Color Print Speed (pp | 40 |
| Recommended Monthly Print Vol | 10000 |
| Print Technology | Laser |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 40 |
| Print Color Capability | Color |
| Copy Color | Color |
| Copier Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan To | HTTP |
| Fax Color | Color |
| Media Handling | 1 x Output tray 150 sheets |
| Language Emulation | PCL 6 |
| Media Type | Glossy Paper |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Media Size | Legal |
| Standard Input Media Capacity | 251 sheets |
| Standard Output Media Capacity | 150 sheets |
| First Print Speed | 6.8 Second Color |
| Maximum Copy Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 90°F (32.2°C) |
| Minimum Operating Temperature | 50°F (10°C) |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 15% |
| Energy Star | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











