Give your entire office professional level color with network ready Phaser 7500DT laser printer, that's robust enough to handle short run professional quality print jobs, yet easy enough to fit right into your busy office. Inspired color control features and printer management tools simplify printing and give you the power to do more than ever before.
- Laser Printer for maximum usability and feasibility
- The printer is backed with an outstanding and durable duty cycle of 150000
- Enjoy fast printing in a single pass which helps you do more with Automatic Duplex Printing
- Get exceptional printing results with 35 ppm Mono and 35 ppm color speed while reducing total operating costs
- Add detail and quality to your documents with 1200 x 1200 maximum print resolution (dpi)
- The printer offers professional quality documents that can be printed either in color or monochrome
- Recommended to use with plain paper
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Xerox Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Speed | 1 GHz |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 512 MB |
| Memory Technology | DDR2 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 2 GB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 110 V AC |
| Power Source | AC Supply |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Xerox Corporation |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Maximum Print Size | A3 - 11.69" x 16.54" |
| Number of Input Trays Support | 5 |
| Number of Input/Multipurpose | 3 |
| Maximum Input Media Capacity | 2100 Sheets |
| Maximum Color Print Speed (pp | 35 |
| Print Technology | Laser |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 35 |
| Duplex Printing | Automatic |
| Print Color Capability | Color |
| Media Handling | 1 x Feeder - 500 Sheet Capacity |
| Language Emulation | PDF v1.4 |
| Media Type | Banner Paper |
| Media Size | A4 - 8.27" x 11.69" |
| Standard Input Media Capacity | 1100 Sheets |
| Duty Cycle | 150000 |
| Number of Colors | 4 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Color Cartridge Type | Individual Color Cartridge |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

