- Print your documents with great efficiency and speed with Laser print technology
- The printer is backed with an outstanding and durable duty cycle of 150000
- Cut your paper cost by 50% with Automatic Duplex Printing that allows you to print on both sides
- Offers 1200 x 1200 maximum print resolution (dpi) for better clarity and detail
- Produce high quality documents with this monochrome printer
- Enjoy the freedom of wireless connectivity. With Wi-Fi connectivity, you will get things done faster.
- Gigabit Ethernet Ethernet technology for reliable connectivity and dependable printing
- Streamline your tasks with the availability of printer, copier, scanner and fax in one device
- With an extravagantly wide 10" screen, you can have a look at exactly what's happening with your print at a glance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Xerox Corporation |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 10" |
| Touchscreen | Yes |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Power Source | AC Supply |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Connectivity Technology | Wired & Wireless |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Manufacturer | Xerox Corporation |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Ink Color | Black |
| Recommended Monthly Print Vol | 4000 to 20000 |
| Auto Document Feeder (ADF) | Yes |
| Print Technology | Laser |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 55 |
| Duplex Printing | Automatic |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Copy Color | Monochrome |
| Scan Color | Color |
| Scan To | Network Folder |
| Media Handling | 1 x ADF - 200 sheets |
| Language Emulation | PDF v1.7 |
| Optical Resolution (dpi) | 300 |
| Media Size | A4 |
| Standard Input Media Capacity | 700 sheets |
| Standard Output Media Capacity | 500 sheets |
| Duty Cycle | 150000 |
| Maximum Document Enlargement | 400% |
| Maximum Document Reduction | 25% |
| Scan Speed (Black) | 200 |
| Scan Speed (Color) | 200 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Maximum Operating Temperature | 90°F (32.2°C) |
| Minimum Operating Temperature | 50°F (10°C) |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 15% |
| TAA Compliant | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Blue Angel DE-UZ 219 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

