Ready to take the hassle out of hard work? The Xerox C410 Color Printer provides everything you need and nothing you don't to get more done " right-sized functionality, fast print speeds, high-quality color output and optional Wi-Fi. Perfect for small to midsize work teams that need dependable printing, the C410 Printer is ready for business right out of the box. The Xerox Easy Assist App provides guided Wi-Fi setup from the convenience of your mobile phone. That means you get on with your day and start printing in minutes and not hours " all with minimal IT support. Conveniently compact and quiet, time and office space are at the top of your list of priorities. And now you can get more out of both. Ideal for point-of-need and tight office spaces, the C410 Printer is quiet, lightweight and has a small footprint. Whether it's under a counter, at a reception area or on a desk, these right-sized printers fit exactly where you need them. Think you need to call IT for maintenance or troubleshooting? Think again. Advanced tools such as Xerox Easy Assist, Xerox Print Drivers, and the Xerox Print and Scan Experience provide enhanced productivity features and offer a better way to install, use, monitor and manage your printer. In addition, the C410 Printer is made for mobile workers like you with built-in support for Apple AirPrint, Mopria and optional Wi-Fi Direct. And, with the ability to print Microsoft Office files directly from a USB drive, it's even easier to keep work moving. Shrink your eco impact with the C410 Printer. Made from up to 25% of post-consumer recycled plastic, these printers meet or exceed the highest global standards for environmental performance, including ENERGY STAR and EPEAT. They minimize paper waste with Earth Smart Printing, and the Xerox Green World Alliance program simplifies collection, reuse, and recycling for spent imaging supplies.� Print quality that can't be missed, the high resolution of the C410 delivers vibrant colors, crisp text and sharp lines so your important documents look their best.
- Print your documents with great efficiency and speed with Laser print technology
- Impressive 125000 duty cycle to handle heavy workloads with ease
- Cut your paper cost by 50% with Automatic Duplex Printing that allows you to print on both sides
- Experience the breathtakingly fast printing speed of 40 ppm Mono and 40 ppm color
- Experience crisp and clear output with a 1200 x 1200 maximum print resolution (dpi)
- Print crisp and clear documents in either black or color with this color printer
- Microsoft Universal Print wireless print technology for easy, hassle-free printing
- Optimize your workflows by sharing the resources of the printer with Ethernet connectivity
- Recommended to use with plain paper
- 4.30" screen features bright, colorful icons and easy navigation
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Xerox Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Speed | 1 GHz |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 1000 MB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 4.30" |
| Touchscreen | Yes |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 127 V AC |
| Standby Power Consumption | 46 W |
| Off-Mode Power Consumption | 200 mW |
| Power Source | AC Supply |
| Maximum Power Consumption | 417 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| Supported Network Protocols | Bonjour |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 63 Hz |
| Manufacturer | Xerox Corporation |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Ink Color | Black |
| Number of Input/Multipurpose | 2 |
| Maximum Color Print Speed (pp | 40 |
| Recommended Monthly Print Vol | 1 to 10000 |
| A4 Mono Print Speed (ppm) | 40 |
| A4 Color Print Speed (ppm) | 40 |
| Print Technology | Laser |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 40 |
| Duplex Printing | Automatic |
| Wireless Print Technology | Chromebook |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Color Capability | Color |
| Media Type | Rough Cotton |
| Media Size | Letter |
| Standard Input Media Capacity | 251 Sheets |
| Standard Output Media Capacity | 125 Sheets |
| Duty Cycle | 125000 |
| First Print Speed | 6.1 Second |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Non-operating Relativ | 80% |
| Minimum Non-operating Relativ | 20% |
| Maximum Operating Temperature | 89.6°F (32°C) |
| Minimum Operating Temperature | 59°F (15°C) |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 20% |
| Energy Star | Yes |

