The affordable Xerox C235 Color Multifunction Printer is built for fast,nimble offices and home offices that need a color printer that can keep up with them. Easy to set up with Xerox® Smart Start Software and ready to work hard right out of the box. This device was designed for high-demand print environments, with 2.4-inch color touchscreen user interface, 50-sheet automatic document feeder, automatic 2-Sided printing on letter and legal size paper with standard paper capacity of 250 sheets. Built-in wireless and Wi-Fi Direct functionality lets you print directly from mobile devices and tablets. Designed with a recommended monthly print volume of up to 1,500 pages per month, a 1 GHz dual core processor, 512 MB memory, and print speeds up to 24 Letter pages per minute/ 22 A4 pages per minute the C235 is a workhorse. Do more with optional Xerox Workflow Central, allowing you to convert documents into other languages, change handwriten messages into shareable text documents, create audio files of hardcopy to listen to on the go, automatically redact content, and convert scans into Microsoft Office Applications. Achieving EPEAT certification means the C235 meets comprehensive criteria for design, production, energy use, and recycling. And our Green World Alliance program offers hassle-free toner cartridge recycling.
- WORK FROM HOME: Perfect for small work teams or home offices that need technology that fits in tight spaces and is easy to setup. The Xerox C235 Color Multifunction Printer is perfect for anyone looking for a small, reliable, wireless color all-in-one printer.
- OUTSTANDING PERFORMANCE: Color wireless All-In-One printer that can print, copy, scan fax and email with print speeds up to 24 Letter pages per minute / 22 A4 pages per minute, automatic two-sided printing, 250-sheet paper capacity and high resolution image quality.
- CONVENIENCE AND CONNECTIVITY: Built-in Wi-Fi for Apple AirPrint, Mopria Print Service and Chromebook. And, simple installation without the need for local IT support means you are up and running right out of the box.
- STAY SECURE: Comprehensive security features protect against rising and increasingly sophisticated cyber threats by safeguarding access and protecting sensitive data and documents.
- INTUITIVE INTELLIGENCE: Simplicity drives productivity with Xerox® Print Drivers and the Xerox® Print & Scan Experience, take the guesswork out of complex tasks like auto straighten, receipt scanning and auto cropping images.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Xerox Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Speed | 1 GHz |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 512 MB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 2.40" |
| Touchscreen | Yes |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 127 V AC |
| Standby Power Consumption | 46 W |
| Power Source | AC Supply |
| Maximum Power Consumption | 417 W |
| Operating Power Consumption | 417 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Connectivity Technology | Wired & Wireless |
| Supported Network Protocols | WPA3 |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Image Formats Supported | TIFF |
| Manufacturer | Xerox Corporation |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Telephony | |
|---|---|
| Fax Features | Junk Fax Filter |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Number of Input Trays Support | 2 |
| Number of Input/Multipurpose | 2 |
| Maximum Color Print Speed (pp | 24 |
| Recommended Monthly Print Vol | 1 to 1500 |
| Auto Document Feeder (ADF) | Yes |
| Standard Media Handler | Yes |
| A4 Mono Print Speed (ppm) | 22 |
| A4 Color Print Speed (ppm) | 22 |
| Print Technology | Laser |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 22 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 24 |
| Duplex Printing | Automatic |
| Wireless Print Technology | Wi-Fi Direct |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Color Capability | Color |
| Scan Color | Color |
| Scan To | Network Folder |
| Media Handling | Manual feed slot: 216mm x 340mm |
| Language Emulation | PostScript 3 |
| Media Type | Rough Cotton |
| Optical Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Media Size | A4 |
| Standard Input Media Capacity | 50 sheets |
| Standard Output Media Capacity | 120 sheets |
| Duty Cycle | 30000 |
| Recommended Monthly Print Volume | 1 to 1500 |
| First Print Speed | 14 Second Color |
| Maximum Copy Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Scan Speed (Black) | 21 ppm |
| Scan Speed (Color) | 8 ppm |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Non-operating Relativ | 80% |
| Minimum Non-operating Relativ | 20% |
| Maximum Operating Temperature | 89.6°F (32°C) |
| Minimum Operating Temperature | 50°F (10°C) |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 20% |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Blue Angel |









