Introduce the industrial graded TC-1U30FX8 1U 150W Flex ATX power supply. Design to fit perfectly into your 1U rackmount chassis. Feature such as low noise, triple circuit protections, and active PFC. TC-1U30FX8 is the compact and versatile 1U power supply.
- Supplies power to the electrical load to keep up with the power requirements
- The compatible output voltage of 3.3 V ensures that the device is ready to use when needed
- The 300 W output power reduces fan noise
| Brand | |
|---|---|
| Brand | iStarUSA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Type | AC |
| Receptacles | 2 x 15-pin Serial ATA |
| Input Voltage Range | 90 V AC - 264 V AC |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | -12 V |
| Input Current | 3 A @ 220V |
| Output Current | 3 A |
| Efficiency | 85% |
| Output Voltage Detail | 5 V @ 3 A |
| Power Factor Correction (PFC) | Active |
| Number of +12V Rails | 2 |
| Output Power | 300 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Overload |
| MTBF | 100000 Hour |
| Manufacturer | iStarUSA, Inc |
| Number of Fans | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | 80 Plus Bronze |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Specification Compliance | ATX12V |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.