XEAL quad AC input 1U 2000W Redundant Power Supply IS-2000R4H1UP. It offers your server and workstation zero down time with full 2000W power redundancy. Active PFC, temperature control fan, hot swappable power modules and load sharing function provide ultimate precision power and safety protection for all electronic equipment. A good start for your mission critical system integrations.
- Supplies power to the electrical load to keep up with the power requirements
- Delivers 3.3 V DC to ensure that your device is always ready to use
- With highly efficient supply, the 2000 W output power enhances the performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | iStarUSA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Type | AC |
| Receptacles | 30 x 4-pin LP4 Peripheral Device |
| Input Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | -12 V DC |
| Input Current | 10 A @ 220V |
| Output Current | 3 A |
| Efficiency | 75% |
| Output Voltage Detail | 5 V DC @ 3 A |
| Power Factor Correction (PFC) | Active |
| Output Power | 2000 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Over Power |
| MTBF | 100000 Hour |
| Manufacturer | iStarUSA, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Specification Compliance | ATX12V/EPS12V |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.