The TC-700PD8B high performance switching power supply. Front load ball bearing cooling fan provides optimal airflow to keep the system fully operating. 80 Plus high efficiency saves you on electric bills and less cooling requirement. TC-700PD8B is the ideal power supply for server and high-end gaming workstation.
- Supplies power to the electrical load to keep up with the power requirements
- Delivers 3.3 V DC to ensure that your device is always ready to use
- The 700 W output power reduces fan noise
| Brand | |
|---|---|
| Brand | iStarUSA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Type | AC |
| Plug/Connector | On/Off Switch |
| Receptacles | 1 x 4-pin SP4 Floppy Drive |
| Output Voltage | -12 V DC |
| Output Current | 4 A |
| Efficiency | 80% |
| Output Voltage Detail | 5 V DC @ 4 A |
| Power Factor Correction (PFC) | Active |
| Number of +12V Rails | 4 |
| Output Power | 700 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Internal |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Short Circuit |
| MTBF | 100000 Hour |
| Manufacturer | iStarUSA, Inc |
| Number of Fans | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | 80 Plus Standard |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Specification Compliance | ATX12V/EPS12V |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.