Relentless innovation
The way we compute. The way we do business. The way we live our lives. Every time business has gone somewhere new, discovered something different, or done something revolutionary, chances are, ThinkPad was there. We stem from a long tradition of firsts.
- Featuring Intel AI Boost, Core Ultra 5 processor accelerates on-device AI, smart productivity, and creative workflows
- The 14" 1920 x 1200 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- With 16 GB of memory, users can effortlessly run multiple programs simultaneously, guaranteeing smooth and seamless execution for enhanced productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 5 |
| Processor Model | 226V |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| L3 Cache | 8 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Arc Graphics 130V |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Total Installed System Memory | 16 GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | LPDDR5X |
| System Memory Speed | 8533 MHz |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express 4.0 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Touchscreen | No |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Display Screen Type | OLED |
| Screen Mode | WUXGA |
| Brightness | 400 Nit |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| AC Adapter Frequency | 60 Hz |
| Battery Energy | 55 Wh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Number of Cells | 3-cell |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | No |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English (US)/English (UK) |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Security | |
|---|---|
| Finger Print Reader | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| AI-powered | Yes |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
Lenovo Thinkpad X9-14 Gen 1 21QA0000US 14" Notebook - WUXGA - Intel Core Ultra 5 226V - 16 GB - 512 GB SSD - English (US) Keyboard - Arctic Gray, Black - Intel Chip - 1920 x 1200 - Windows 11 Pro - Intel Arc Graphics 130V - Front Camera/Webcam - IEEE 802.11be Wireless LAN Standard
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.































