WPL614Plus Industrial Barcode Printer The Wasp WPL614Plus industrial barcode printer features a user-friendly design built for long-lasting durability in high-volume print applications. The rugged WPL614Plus boasts print speeds of up to 14 inches per second at 203 DPI resolution and a processor/memory supported by 256 MB of SDRAM, and 512 MB of Flash memory. Not only is the WPL614Plus heavy-duty, but its easy-to-use and configure as well due to its direct thermal and thermal transfer printing capabilities, a 6-button color LCD resistive touch screen, and our new premium print head technology which alerts users in advance of when a replacement is needed. The WPL614Plus includes ZPL, EPL, DPL and WPL emulation to ensure application compatibility and flexibility. The printer is capable of seamless connectivity as its supported by both Apple-certified MFi Bluetooth 5.0 or 802.11 a/b/g/n/ac Wi-Fi with Bluetooth 4.2 combo module that turns the barcode label printer into a connected network. The Wasp WPL614Plus includes a 2-year manufacturers warranty covering material defects.
- Near real-time information and updates for preventive actions
- Selectable media sensor settings
- Dynamic remote printer management
- GPIO: Supports common applicators and emulations
- Wi-Fi: Supports 802.11 a/b/g/n/ac and Bluetooth 4.2 combo module
- Media near end sensor detection
- Easy print head and platen roller replacement
- Precise peel-off capability
- Supports media width up to 4.09"
- Full mechanism for fine adjustment
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Wasp Barcode Technologies |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 256 MB |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory | 512 MB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 4.3" |
| Touchscreen | Yes |
| Display Screen | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Ethernet | Yes |
| Connectivity Technology | Wired & Wireless |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Fonts Included | Monotype Imaging true type font engine with one CG Triumvirate Bold Condensed scalable font |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Number of Users | 5 |
| Manufacturer | Wasp Barcode Technologies |
| Recommended Use | Label Print |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Direct Thermal /Thermal Transfer |
| Maximum Mono Print Speed | 14 in/s |
| Duplex Printing | Yes |
| Wireless Print Technology | Apple MFi Certified |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Barcode Symbology Supported | AZTEC |
| Media Sensor | Ribbon Encode Sensor |
| Language Emulation | DPL |
| Media Type | Perforated Paper |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 4.09" |
| Maximum Print Length | 83.33 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature | 32°F (0°C) - 104°F (40°C) |
| Storage Temperature | -40°F (-40°C) - 140°F (60°C) |
| Energy Star | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Cables Included | AC |



