WPL304 Desktop Barcode Printer Featuring direct thermal and thermal transfer barcode label printing technology and best in class standard connectivity options (Ethernet, USB, Serial, and Parallel), the Wasp WPL304 desktop barcode printer provides a price-performance combination unmatched by other desktop barcode printers. With the smallest footprint of any Wasp 4-inch format printer, the WPL304 is an excellent choice for cramped workspaces. Suitable for printing 4x6 shipping labels . Featuring both direct thermal and thermal transfer printing. The WPL304 prints 203 dpi barcodes at speeds up to 4" per second and is supported by 8 MB SDRAM and 4 MB Flash memory. Flexible connectivity and small form factor make the WPL304 perfectly suited for a wide range of applications including Point-of-Sale, asset tracking, shipping, receiving, and inventory labeling. The Wasp WPL304 comes with a 2-year manufacturer's warranty covering material defects. If you would like to upgrade this coverage, WaspProtect extended service plans cover accidental breakage and can provide coverage beyond the original warranty. To ensure compatibility, the WPL304 includes WPL, ZPL, and EPL emulation and is FCC Class B, CE Class B, C-Tick Class B, UL, CUL, TUV/Safety, and CCC certified. For greater flexibility and enhanced performance, Wasp offers a variety of media supplies and optional accessories. Part Numbers: 633808404055, 633808404079, 633808404086
- Direct Thermal/Thermal Transfer Printer offers reliable performance with outstanding printing quality
- 203 maximum print resolution (dpi) offers great dependability with added efficiency
- Produce high-quality documents with this monochrome printer to increase your productivity
- Enjoy the optimal performance in today's on-demand labeling applications
- Optimize your workflows by sharing the resources of the printer via Ethernet connectivity
- Supports label media type for maximum feasibility and better accommodation of your requirements
- Cutter helps you determine the whereabouts of your design you want the shape to be cut to ensure maximum efficiency
- Direct Thermal/Thermal Transfer Printer with desktop application/usage provides dependable printing solution with added productivity
- Comes with 8 MB standard memory for timely printing with added reliability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Wasp Barcode Technologies |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 MB |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory | 4 MB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | Power Adapter |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Ribbon Core Size | 0.50" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Wasp Barcode Technologies |
| Recommended Use | Label Print |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Parallel Port | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Direct Thermal /Thermal Transfer |
| Maximum Mono Print Speed | 4 in/s |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Cutter | Yes |
| Language Emulation | EPL |
| Media Type | Label |
| Maximum Roll Diameter | 5" |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 4.17" |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Cables Included | USB |