Boost your productivity and workplace health by using an ergonomic desk with easy height adjustment to break the monotony of seated office work. Upgrade to this large, professional-grade, L-shaped sit-stand desk frame that wraps around your workspace, giving you more desk space, all within easy reach. Make efficient use of your corner space or create functional space division by enclosing your work area with your desk.
- Professional-grade ergonomic L-shaped desk frame
- Three fast, quiet, and powerful motors can lift up to 265 lbs.
- 3-stage legs allow for greater height adjustment range than desks with 2-stage legs
- User programmable controller with 3 user-programmable presets
- Adjustable desk width works with a wide range of desktop sizes
- High-quality powder-coated steel construction
PROFESSIONAL-GRADE L-SHAPED ERGONOMIC DESK
This large, robust desk frame is ideal for professional use, and is perfect for using room corners or for partitioning open floor space.
3-STAGE LEGS FOR A GREATER HEIGHT RANGE
This desk frame features 3-stage legs that are able to go lower and extend to a taller height than desks with only 2-stage legs.
EASY ADJUSTMENT
The three electric motors do the heavy lifting with a touch of a button. The controller is user-programmable, so you can save height presets to fit you perfectly.
- A sturdy and well-designed desk base is the cornerstone of an efficient and comfortable environment
- The precise angles of the L-shaped base create a balanced and symmetrical visual appeal
- Count on a load capacity of 265 lb to provide the strength and stability you need, ensuring everything stays in place
- Whether you're working, studying, or relaxing, adjust the height effortlessly to match your perfect comfort level
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Monoprice |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 265 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Height Adjustment | 49.60" |
| Minimum Height Adjustment | 24" |
| Appearance | |
|---|---|
| Number of Legs | 3 |
| Height Adjustable | Yes |
| Frame Color/Finish | Black |
| Frame Material | Powder Coated Steel |
| Base Style | L-shaped |
| General Features | |
|---|---|
| Height Adjustment Stages | 3-Stage |
| Manufacturer | Monoprice, Inc |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |