This is a no-frills keyboard that will get the job done. This keyboard has a standard US layout, updated to now have the rectangular Enter key that is more common in North America. It has a low profile, with easy to press keys for reduced fatigue, and quiet and comfortable key action.
Its slim and clean design matches any desktop or laptop. Clearly labeled keys, reliable plug and play wired USB connectivity, full-sized function keys with 10-key number pad, and indicator lights make this budget friendly keyboard an easy choice when you need a simple keyboard.
Features:
- Comfortable, spill-resistant membrane keyboard with standard US layout measures 17.0" x 5.0" x 1.0" and weighs only 15 ounces
- Simple, wired USB interface with 53" cable
- Folding keyboard feet raise the back by 0.5" for improved typing comfort to suit
- Creates faster response times for users with long-lasting, productive life
- Plug and play the USB interface for a quick and smooth configuration
- Membrane key switches are great for divisions like industrial controls and telecommunications systems. They offer a low profile, engaging typing and a longer lifespan.
- Spill Resistant keyboard/keypad feature for maximum efficiency and convenience
- Keyboard with notebook device support for maximum efficiency and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Monoprice |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | USB |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keyboard/Keypad Features | Adjustable Feet |
| Keys Layout | QWERTY |
| Keyswitch Technology | Membrane |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 1" |
| Keyboard/Keypad Width | 17" |
| Keyboard/Keypad Depth | 5" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Monoprice, Inc |
| Cables | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Cable Length | 4.42 ft |