Upgrade your desk to this professional-grade sit-stand desk and get a workstation that fits perfectly, whether you are sitting or standing. Boost your productivity, workplace health, and whole day comfort by using an ergonomic desk that encourages movement and changing positions throughout the day.
The powerful dual electric motors raise and lower your work surface with a fast and quiet lifting system. This model features three-stage, height-adjustable legs for a larger range of height adjustment than desks with only two-stage legs., This is the updated version of the original Monoprice™ model 15722 dual-motor desk frame. The upgrades include a greater height adjustment range and a more intuitive control panel.
- Professional-grade ergonomic desk with a robust frame
- Dual motors are fast, quiet, and powerful enough to lift up to 220 lbs.
- 3-stage legs have a greater height adjustment range than 2-stage models
- Touchscreen user programmable controller with 3 user presets
- Adjustable desk width works with desktops from 43" ~ 87" in width
- Made of high-quality powder-coated steel components
PROFESSIONAL-GRADE ERGONOMIC DESK
The dual motors and the more robust frame makes this desk ideal for professional use.
3-STAGE LEGS FOR A DESK THAT FITS PERFECTLY
This desk features 3-stage legs that are able to go lower and extend to a taller height than desks with only 2-stage legs.
EASY ADJUSTMENT
The dual electric motors do the heavy lifting at the touch of a button. The touchscreen controller is user programmable, so you can save height presets that fit you perfectly.
WORTHY UPGRADE FOR REMOTE WORK AND DISTANCE LEARNING
This desk is more stable, has a wider height and width adjustment range, has a heavier load rating, and is quieter compared to single-motor desks.
- The desk base provides a robust and reliable foundation for your desk, ensuring long-term stability
- The triple-section base delivers greater flexibility in height, supporting both seated and standing positions
- Count on a load capacity of 220 lb to provide the strength and stability you need, ensuring everything stays in place
- Achieve optimal comfort with versatile height adjustments tailored to your every need
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Monoprice |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Maximum Load Capacity | 220 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Height Adjustment | 50" |
| Minimum Height Adjustment | 24.40" |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| Height Adjustment Type | Electric |
| Color/Finish | White |
| Base Style | 3-Stage Leg |
| General Features | |
|---|---|
| Height Adjustment Stages | 3-Stage |
| Manufacturer | Monoprice, Inc |