- For remote surveillance needs, this network camera is best suited
- Up to 3008 x 3008 video resolution
- CMOS sensor is cheaper as compare to CCD and consumes less power while producing better HD videos
- 1.08 mm maximum focal length for dependable identification distances with better coverage
- f/2.2 maximum aperture for productive capturing according to focal length and lighting conditions
- Up to 42 ft of night vision
- Infrared night vision type efficiently detects infrared waves that are invisible to the naked eye
- Fixed lens type effectively compensates for changes in the level of light by adjusting the exposure time or using gain
- DC power source type for your network camera provides maximum energy feasibility and added surveillance productivity
- Day/Night feature for maximum productivity with added dependability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hanwha Group |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Power Source Type | PoE+ |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Night Vision Type | Infrared |
| Effective Camera Resolution | 12 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 3008 x 3008 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Maximum Focal Length | 1.08 mm |
| Maximum Aperture | f/2.2 |
| Shortest Shutter Speed | 1/12000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1/5 Second |
| Lens Type | Fixed |
| Night Vision Distance | 42 ft |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Image Sensor Size | 1/2.3" |
| Field of View | H: 187�° / V: 187�° / D: 187�° |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Fisheye |
| Diameter | 6.3" |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Video Formats | H.264H |
| Analog Video Signal Format | CVBS |
| Manufacturer | Hanwha Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | -40°F (-40°C) |
| Maximum Operating Humidity | 95% |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Impact Protection Rating | IK10 |
Wisenet XNF-9013RV 12 Megapixel Outdoor Network Camera - Color - Fisheye - White - 42 ft Infrared Night Vision - H.264, H.265, MJPEG, H.265M, H.265B, H.265H, H.264B, H.264M, H.264H - 3008 x 3008 - 1.08 mm Fixed Lens - 30 fps - CMOS - Fast Ethernet - USB - IK10 - IP66
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







