- Network camera - Helps achieve high-quality video results
- Up to 3584 x 1792 video resolution
- CMOS sensor is cheaper as compare to CCD and consumes less power while producing better HD videos
- 1.08 mm maximum focal length with sharp output to help identify and locate the object with added efficiency
- f/2.2 maximum aperture for productive capturing according to focal length and lighting conditions
- Provides night vision of objects at a distance of up to 32.81 ft
- Infrared night vision type consumes very little electrical power and provides evidentiary quality night-time surveillance video
- Fixed lens type is ideal for indoor video surveillance where light levels are constant and unchanged
- DC power source type for your network camera provides maximum energy feasibility and added surveillance productivity
- Hanging Mount mount type is reliable and allows trouble-free and easy usage
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hanwha Group |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Power Source Type | PoE |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Protocols | SSL |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Night Vision Type | Infrared |
| Effective Camera Resolution | 12 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 3584 x 1792 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Maximum Focal Length | 1.08 mm |
| Maximum Aperture | f/2.2 |
| Shortest Shutter Speed | 1/12000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1/5 Second |
| Lens Type | Fixed |
| Night Vision Distance | 32.81 ft |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Image Sensor Size | 1/2.3" |
| Field of View | H: 187° / V: 187° / D: 187° |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Fisheye |
| Diameter | 6.3" |
| Mount Type | Hanging Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Video Formats | H.264B |
| Analog Video Signal Format | CVBS |
| Manufacturer | Hanwha Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | -40°F (-40°C) |
| Maximum Operating Humidity | 95% |
| TAA Compliant | Yes |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Impact Protection Rating | IK10 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

