12MP sensor 360° monitoring
Offers both wall mounting and overhead mounting modes
Wisenet Fisheye camera adopted 12MP sensor offering clean and vivid images with 360° coverage. Users can choose between wall mounting mode and overhead mounting mode depending on the installation environment, and monitor areas in detail.
Enhanced resolution for the peripheral regions
Wisenet Fisheye camera adopted the Stereo Graphic Type lens offering enhanced resolution for the peripheral regions of the image when mounted overhead for the top-down view.
With the Wise IR, which optimizes amount of IR light in the central and the peripheral regions of images in accordance with the installation environment, the camera constantly creates steady images without smudging effect. Moreover, it supports 30fps WDR, creating clear images without motion artifact.
Offers both wall mounting and overhead mounting modes
Wisenet Fisheye camera adopted 12MP sensor offering clean and vivid images with 360° coverage. Users can choose between wall mounting mode and overhead mounting mode depending on the installation environment, and monitor areas in detail.
Enhanced resolution for the peripheral regions
Wisenet Fisheye camera adopted the Stereo Graphic Type lens offering enhanced resolution for the peripheral regions of the image when mounted overhead for the top-down view.
With the Wise IR, which optimizes amount of IR light in the central and the peripheral regions of images in accordance with the installation environment, the camera constantly creates steady images without smudging effect. Moreover, it supports 30fps WDR, creating clear images without motion artifact.
- 1/2.3" 12MP CMOS
- 1.08mm fixed focal lends
- Stereo graphic type lens, enhanced resolution for the peripheral regions
- H.265, H.264, MJPEG codec supported
- Fisheye, Single panorama, Double panorama, Quad view
- On board dewarping, Digital PTZ
- extreme WDR (120dB), WiseStreamII support
- Wise IR, IR viewable length 10m
- Virtual channel support
- Plugin support, selectable I/O port
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hanwha Group |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Power Source Type | PoE |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Night Vision Type | Infrared |
| Effective Camera Resolution | 12 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 3008 x 3008 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Maximum Focal Length | 1.08 mm |
| Maximum Aperture | f/2.2 |
| Shortest Shutter Speed | 1/12000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1/5 Second |
| Lens Type | Fixed |
| Night Vision Distance | 32.81 ft |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Field of View | H: 187° / V: 187° / D: 187° |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Fisheye |
| Diameter | 6.3" |
| Mount Type | Wall Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Video Formats | MJPEG |
| Video Signal Format | PAL |
| Analog Video Signal Format | CVBS |
| Manufacturer | Hanwha Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | -40°F (-40°C) |
| Maximum Operating Humidity | 95% |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Impact Protection Rating | IK10 |
| NDAA Compliant | Yes |
Wisenet XNF-9010RV 12 Megapixel Outdoor Network Camera - Color - Fisheye - White - 32.81 ft Infrared Night Vision - H.264, H.265, MJPEG - 3008 x 3008 - 1.08 mm Fixed Lens - 30 fps - CMOS - Wall Mount - IK10 - IP66
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





