- MP resolution
- 4.4~9.3mm (2.1x) motorized varifocal
- Color: 0.04 Lux (F1.3, 1/30sec, 30IRE), 0 Lux (IR LED on)
- Maximum 30 fps (H.265/H.264)
- WiseIR: IR viewable length 40m (131.23 ft)
- Day & Night (ICR), extremeWDR (120 dB)
- Hard-coated dome bubble
- WiseNR(Based on AI engine), WiseStream III(Based on AI engine)
- DIS with built-in Gyro sensor
- Analytics events based on AI engine (NPU) : Object detection (Person/Face/Vehicle - car, truck, bus, bicycle, motorcycle/License plate)
- IVA (Virtual line/Area, Enter/Exit, Loitering, Direction, Intrusion)
- Analytics events : Defocus detection, Motion detection, Tampering, Fog detection
- Audio detection, Sound classification, Shock detection, Appear/Disappear
- IP52, IK08
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hanwha Group |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Power Source Type | PoE |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Protocols | SRTP |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Optical Zoom | 2.1x |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Night Vision Type | Infrared |
| Effective Camera Resolution | 6 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 3328 x 1872 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Minimum Focal Length | 4.40 mm |
| Maximum Focal Length | 9.30 mm |
| Minimum Aperture | f/2.15 |
| Maximum Aperture | f/1.3 |
| Shortest Shutter Speed | 1/12000 Second |
| Longest Shutter Speed | 2 Second |
| Lens Type | Varifocal |
| Night Vision Distance | 131.23 ft |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Image Sensor Size | 1/1.8" |
| Field of View | H : 112.1°(Wide)~47.5°(Tele) V : 58.0°(Wide)~26.6°(Tele) D : 137.5°(Wide)~54.6°(Tele) |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Dome |
| Diameter | 6.3" |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Video Formats | H.264H |
| Manufacturer | Hanwha Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | 14°F (-10°C) |
| Maximum Operating Humidity | 95% |
| TAA Compliant | Yes |
| Ingress Protection Rating | IP52 |
| Impact Protection Rating | IK08 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





