- 6MP resolution
- 10.9~29mm (2.7x) motorized varifocal
- Color: 0.06 Lux (F1.7, 1/30sec, 30IRE), 0 Lux (IR LED on)
- Maximum 30fps (H.265/H.264)
- WiseIR: IR viewable length 70m (229.664ft)
- Day & Night (ICR), extremeWDR (120dB)
- Hard-coated dome bubble
- WiseNRII (Based on AI engine)
- WiseStreamIII (Based on AI engine)
- Analytics events based on AI engine (NPU) : Object detection (Person/Face/Vehicle - car, truck, bus, bicycle, motorcycle/License plate)
- IVA (Virtual line/Area, Enter/Exit, Loitering, Direction, Intrusion)
- Analytics events : Defocus detection, Motion detection, Tampering, Fog detection
- Audio detection, Sound classification, Shock detection, Appear/Disappear
- IP52, IK10
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hanwha Group |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Power Source Type | PoE+ |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Protocols | SRTP |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Optical Zoom | 2.7x |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Night Vision Type | Infrared |
| Effective Camera Resolution | 6 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 3328 x 1872 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Minimum Focal Length | 10.90 mm |
| Maximum Focal Length | 29 mm |
| Minimum Aperture | f/1.73 |
| Maximum Aperture | f/1.7 |
| Shortest Shutter Speed | 1/12000 Second |
| Longest Shutter Speed | 2 Second |
| Lens Type | Varifocal |
| Night Vision Distance | 229.66 ft |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Image Sensor Size | 1/1.8" |
| Field of View | H : 42.0°(Wide)~15.0°(Tele) V : 22.8°(Wide)~8.4°(Tele) D : 48.7°(Wide)~17.1°(Tele) |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Dome |
| Diameter | 6.3" |
| Mount Type | Hanging Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Video Formats | H.264H |
| Analog Video Signal Format | CVBS |
| Manufacturer | Hanwha Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 131°F (55°C) |
| Minimum Operating Temperature | -13°F (-25°C) |
| Maximum Operating Humidity | 95% |
| TAA Compliant | Yes |
| Ingress Protection Rating | IP52 |
| Impact Protection Rating | IK10 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



