- Network camera - Helps achieve high-quality video results
- Up to 1920 x 1080 video resolution
- CMOS sensor is cheaper as compare to CCD and consumes less power while producing better HD videos
- 12 mm maximum focal length with sharp output to help identify and locate the object with added efficiency
- f/1.4 maximum aperture for reliable, detailed, and sharp output with added dependability
- 4.3x optical zoom ensures maximum surveillance productivity without compromising quality
- Provides night vision of objects at a distance of up to 164.04 ft
- Full HD recording format for stunning, vivid video results with maximum efficiency
- Infrared night vision type consumes very little electrical power and provides evidentiary quality night-time surveillance video
- Varifocal lens type to ensure maximum surveillance productivity with added feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hanwha Group |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Optical Zoom | 4.3x |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Night Vision Type | Infrared |
| Effective Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Minimum Focal Length | 2.80 mm |
| Maximum Focal Length | 12 mm |
| Minimum Aperture | f/3.6 |
| Maximum Aperture | f/1.4 |
| Shortest Shutter Speed | 1/12000 Second |
| Longest Shutter Speed | 2 Second |
| Lens Type | Varifocal |
| Recording Formats | Full HD |
| Night Vision Distance | 164.04 ft |
| Maximum Frame Rate | 120 fps |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Dome |
| Diameter | 6.3" |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Video Formats | H.264H |
| Analog Video Signal Format | CVBS |
| Manufacturer | Hanwha Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | -13°F (-25°C) |
| Maximum Operating Humidity | 95% |
| Ingress Protection Rating | IP52 |
| Impact Protection Rating | IK10 |
Wisenet XND-6083RV 2 Megapixel Full HD Network Camera - Color - Dome - White - 164.04 ft Infrared Night Vision - H.265, H.264, Motion JPEG, H.265M, H.265H, H.264M, H.264H - 1920 x 1080 - 2.80 mm- 12 mm Varifocal Lens - 4.3x Optical - 120 fps - CMOS - IK10 - IP52
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





