Wisenet X powered by Wisenet 5 network indoor vandal dome camera, 2MP, Full HD(1080p) @60fps WDR off or @30fps WDR on, Motorized Vari-Focal Lens 4.3x (2.8~12mm) (119.5°~27.9°), H.265/H.264/MJPEG, WiseStream II compression technology, 150dB WDR, USB port for easy installation, Advanced video analytics and sound classification, True D/N, Dual SD card, Hallway view, HLC, Defog detection with simple focus, DIS , 12VDC/PoE, IK08
- LDC support (Lens Distortion Correction)
- SD/SDHC/SDXC memory slot (Max. 512GB)
- Hallway view, WiseStreamII support, IK08
- Motion detection, Handover
- Day & Night (ICR), WDR (150dB), Defog
- Loitering, directional detection, fog detection, audio detection, digital auto tracking, sound classification, tampering
- H.265, H.264, MJPEG codec supported, multiple streaming
- Max. 60fps@all resolutions (H.265/H.264)
- 2.8 ~ 12mm (4.3x) motorized varifocal lens
- Max. 2 megapixel (1920 x 1080) resolution
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hanwha Group |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Power Source Type | PoE |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Optical Zoom | 4.3x |
| HD Recording | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Effective Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Minimum Focal Length | 2.80 mm |
| Maximum Focal Length | 12 mm |
| Minimum Aperture | f/1.4 |
| Maximum Aperture | f/3.6 |
| Shortest Shutter Speed | 1/12000 Second |
| Longest Shutter Speed | 2 Second |
| Lens Type | Varifocal |
| Recording Formats | Full HD |
| Maximum Frame Rate | 60 fps |
| Lens Mount Type | Board Mount |
| Field of View | H : 119.5° ~ 27.9° / V : 62.8° ~ 15.7° / D : 142.1° ~ 32.0° |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Dome |
| Diameter | 5.5" |
| Mount Type | Corner Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Video Formats | H.265 |
| Manufacturer | Hanwha Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 131°F (55°C) |
| Minimum Operating Temperature | 14°F (-10°C) |
| Maximum Operating Humidity | 90% |
| Impact Protection Rating | IK08 |
| NDAA Compliant | Yes |
Wisenet XND-6080V 2 Megapixel Indoor Full HD Network Camera - Color - Dome - Ivory - MPEG-4 AVC, MJPEG, H.264, H.265 - 1920 x 1080 - 2.80 mm- 12 mm Varifocal Lens - 4.3x Optical - 60 fps - CMOS - Parapet Mount, Pole Mount, Wall Mount, Corner Mount
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





