- Anti-ligature design for corrections and behavioral health facilities
- 5 Megapixel (2592 x 1944) resolution
- 30fps @ all resolutions (H.265/H.264)
- 0.1 lux @ F2.3 (Color), 0.02 lux @ F2.3 (B/W)
- Built-in 2.3mm fixed lens
- H.265, H.264, MJPEG triple codec support, Multiple streaming
- Day & Night, WDR (120dB)
- Video & audio analytics
- microSD/SDHC/SDXC memory slot (Maximum 128GB)
- Hallway view, WiseStream II support
- PoE, IK10
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hanwha Group |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source Type | PoE |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Protocols | SRTP |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| HD Recording | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Effective Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 2592 x 1944 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Maximum Focal Length | 2.30 mm |
| Maximum Aperture | f/2.3 |
| Shortest Shutter Speed | 1/12000 Second |
| Longest Shutter Speed | 2 Second |
| Lens Type | Fixed |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Image Sensor Size | 1/2.8" |
| Field of View | H: 131° / V: 93.4° / D: 174° |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Durability | Vandal Resistant |
| Video Formats | H.264B |
| Analog Video Signal Format | CVBS |
| Manufacturer | Hanwha Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 131°F (55°C) |
| Minimum Operating Temperature | 14°F (-10°C) |
| Maximum Operating Humidity | 90% |
| TAA Compliant | Yes |
| Ingress Protection Rating | IP6K9K |
| Impact Protection Rating | IK10 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



