- For remote surveillance needs, this network camera is best suited
- Up to 1920 x 1080 video resolution
- CMOS sensor is cheaper as compare to CCD and consumes less power while producing better HD videos
- 111 mm maximum focal length for dependable identification distances with better coverage
- f/1.6 maximum aperture for reliable, detailed, and sharp output with added dependability
- 25x optical zoom ensures maximum surveillance productivity without compromising quality
- Full HD recording format for exceptional video quality with maximum productivity
- Varifocal lens type to ensure maximum surveillance productivity with added feasibility
- Day/Night feature for maximum productivity with added dependability
- Wired connectivity technology delivers exceptional performance to offer maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hanwha Group |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Optical Zoom | 25x |
| HD Recording | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Effective Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Minimum Focal Length | 4.44 mm |
| Maximum Focal Length | 111 mm |
| Minimum Aperture | f/3.9 |
| Maximum Aperture | f/1.6 |
| Shortest Shutter Speed | 1/12000 Second |
| Longest Shutter Speed | 2 Second |
| Lens Type | Varifocal |
| Recording Formats | Full HD |
| Maximum Frame Rate | 60 fps |
| Field of View | H: 64.66(Wide)~2.99(Tele) / V: 38.08(Wide)~1.68(Tele) |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Diameter | 6" |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Video Formats | MJPEG |
| Manufacturer | Hanwha Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 131°F (55°C) |
| Minimum Operating Temperature | 14°F (-10°C) |
| Maximum Operating Humidity | 95% |
Wisenet QNP-6250 2 Megapixel Full HD Network Camera - Color - White - H.264, H.265, MJPEG - 1920 x 1080 - 4.44 mm- 111 mm Varifocal Lens - 25x Optical - 60 fps - CMOS
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



