The QND-8011 from Hanwha's Q mini Series affordable network camera line is a 5 Megapixel Super-Compact Indoor Dome network camera featuring WiseStream II, Hanwha's compression technology, triple codec H.265/H.264/MJPEG, 2.8mm lens, PoE, 120dB True WDR, IP42, IK08, defocus & tampering detection, Hallway View, and SD card slot (SD/SDHC/SDXC up to 128GB). The super-compact form factor perfectly blends into any environment, making it ideal for retail. The Wisenet Q mini series also features people counting business intelligence as well as real-time HDMI video output for public view monitor display.
- Hallway view support
- micro SD (128GB) memory slot, PoE / 12V DC
- People counting for retail business intelligence
- Defocus detection, Motion detection, Tampering detection
- Day & Night (ICR), WDR (120dB)
- H.265, H.264, MJPEG codec supported, Multiple streaming
- Ultra-compact design
- 30fps@all resolutions (H.265/H.264)
- Built-in 2.8mm fixed lens
- 5 Megapixel resolution
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hanwha Group |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| HD Recording | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Effective Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 2592 x 1944 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Maximum Focal Length | 2.80 mm |
| Maximum Aperture | f/2 |
| Shortest Shutter Speed | 1/12000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1/5 Second |
| Lens Type | Fixed |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Field of View | H: 104.4�°/ V: 76.7�°/ D: 136.1�° |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Dome |
| Diameter | 3.9" |
| Mount Type | Gang Box Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Video Formats | H.265 |
| Manufacturer | Hanwha Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 14°F (-10°C) |
| Maximum Operating Humidity | 90% |
| NDAA Compliant | Yes |



