- Network camera - Helps achieve high-quality video results
- Up to 2560 x 1440 video resolution
- CMOS sensor is cheaper as compare to CCD and consumes less power while producing better HD videos
- 2.80 mm maximum focal length with sharp output to help identify and locate the object with added efficiency
- f/2 maximum aperture for reliable, detailed, and sharp output with added dependability
- Provides night vision of objects at a distance of up to 65.62 ft
- Infrared night vision type consumes very little electrical power and provides evidentiary quality night-time surveillance video
- Fixed lens type is set all the way open to its lowest F stop, and is common on small form factor cameras
- Wall mount encourages collaboration, interactivity with maximum productivity
- Motion Detection feature for maximum productivity with added dependability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hanwha Group |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Field of View | D : 122.0 , H : 107.5 , V : 59.7 |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Night Vision Type | Infrared |
| Effective Camera Resolution | 4 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 2560 x 1440 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Maximum Focal Length | 2.80 mm |
| Maximum Aperture | f/2 |
| Shortest Shutter Speed | 1/12000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1/5 Second |
| Lens Type | Fixed |
| Night Vision Distance | 65.62 ft |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Dome |
| Diameter | 4.3" |
| Mount Type | Box Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Video Formats | H.264H |
| Analog Video Signal Format | CVBS |
| Manufacturer | Hanwha Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 131°F (55°C) |
| Minimum Operating Temperature | 14°F (-10°C) |
| Maximum Operating Humidity | 95% |
Wisenet QND-7012R 4 Megapixel Network Camera - Color - Dome - White - 65.62 ft Infrared Night Vision - H.265, H.264, Motion JPEG, H.265M, H.265H, H.264M, H.264H - 2560 x 1440 - 2.80 mm Fixed Lens - 30 fps - CMOS - Wall Mount, Hanging Mount, Ceiling Mount, Parapet Mount, Pole Mount, Corner Mount, Box Mount
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



