- For remote surveillance needs, this network camera is best suited
- Up to 5120 x 1568 resolution for surveillance in real-time
- CMOS sensor is cheaper as compare to CCD and consumes less power while producing better HD videos
- 2.80 mm maximum focal length for dependable identification distances with better coverage
- f/2.0 maximum aperture for better light absorption and dependable, better-quality results
- Up to 65.62 ft of night vision
- Infrared night vision type consumes very little electrical power and provides evidentiary quality night-time surveillance video
- Fixed lens type effectively compensates for changes in the level of light by adjusting the exposure time or using gain
- DC power source type for your network camera better reliance and maximum energy dependability
- Day/Night feature for maximum efficiency and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hanwha Group |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Power Source Type | PoE+ |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Field of View | H: 209° , V: 60° |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Night Vision Type | Infrared |
| Effective Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 5120 x 1568 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Maximum Focal Length | 2.80 mm |
| Maximum Aperture | f/2.0 |
| Shortest Shutter Speed | 1/12000 Second |
| Longest Shutter Speed | 2 Second |
| Lens Type | Fixed |
| Night Vision Distance | 65.62 ft |
| Maximum Frame Rate | 20 fps |
| Image Sensor Size | 1/2.8" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Dome |
| Diameter | 10" |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Video Formats | H.265H |
| Number of Sensors | 4 |
| Manufacturer | Hanwha Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 131°F (55°C) |
| Minimum Operating Temperature | -40°F (-40°C) |
| Maximum Operating Humidity | 95% |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Impact Protection Rating | IK10 |
Wisenet PNM-C9022RV 8 Megapixel Network Camera - Dome - White - 65.62 ft Infrared Night Vision - H.265, H.264, MJPEG, H.264M, H.264B, H.264H, H.265B, H.265M, H.265H - 5120 x 1568 - 2.80 mm Fixed Lens - 20 fps - CMOS - USB - IK10 - IP66
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









