- 5MP x 4ch multi-directional camera, using one IP address
- Motorized PTRZ for easy installation and remote adjustment of entire FoV
- 30fps@5MP(H.265, H.264)
- 4.13~9.4mm(2.3x) motorized PTRZ varifocal lens
- Integrated IR that rotates with camera head, viewable length : 30m
- H.265, H.264, MJPEG codec, Multi streaming
- Video analytics, WiseStreamII
- IP66, IK10, NEMA4X
- Easy Gangbox mounting installation
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hanwha Group |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Power Source Type | PoE |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Protocols | LLDP |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Optical Zoom | 2.3x |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Night Vision Type | Infrared |
| Effective Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 2560 x 1920 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Minimum Focal Length | 4.13 mm |
| Maximum Focal Length | 9.40 mm |
| Minimum Aperture | f/2.67 |
| Maximum Aperture | f/1.92 |
| Shortest Shutter Speed | 1/12000 Second |
| Longest Shutter Speed | 2 Second |
| Lens Type | Varifocal |
| Night Vision Distance | 98.43 ft |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Image Sensor Size | 1/1.8" |
| Field of View | H: 87.58°(Wide)~37.34°(Tele) / V: 64.58°(Wide)~28.04°(Tele) / D: 112.46°(Wide)~46.85°(Tele) |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Diameter | 12.4" |
| Mount Type | Wall Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Video Formats | H.264B |
| Number of Sensors | 4 |
| Manufacturer | Hanwha Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 131°F (55°C) |
| Minimum Operating Temperature | -40°F (-40°C) |
| Maximum Operating Humidity | 90% |
| TAA Compliant | Yes |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Impact Protection Rating | IK10 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





