- Network camera - Helps achieve high-quality video results
- Up to 2560 x 1920 video resolution
- CMOS sensor is cheaper as compare to CCD and consumes less power while producing better HD videos
- 9.40 mm maximum focal length provides incredible detail and how effective is your network camera
- f/1.9 maximum aperture for productive capturing according to focal length and lighting conditions
- 2.3x optical zoom ensures maximum surveillance productivity without compromising quality
- Provides night vision of objects at a distance of up to 98.43 ft
- Infrared night vision type efficiently detects infrared waves that are invisible to the naked eye
- Varifocal lens type for sharp, detailed focus to ensure maximum surveillance usability
- DC power source type for your network camera provides optimal performance with maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hanwha Group |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source Type | PoE |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Optical Zoom | 2.3x |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Night Vision Type | Infrared |
| Effective Camera Resolution | 20 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 2560 x 1920 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Minimum Focal Length | 4.13 mm |
| Maximum Focal Length | 9.40 mm |
| Minimum Aperture | f/2.67 |
| Maximum Aperture | f/1.9 |
| Shortest Shutter Speed | 1/12000 Second |
| Longest Shutter Speed | 2 Second |
| Lens Type | Varifocal |
| Night Vision Distance | 98.43 ft |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Field of View | H: 87.58°(Wide)~37.34°(Tele) / V: 64.58°(Wide)~28.04°(Tele) / D: 112.46°(Wide)~46.85°(Tele) |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Dome |
| Diameter | 12.4" |
| Mount Type | Hanging Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Video Formats | H.264H |
| Number of Sensors | 4 |
| Manufacturer | Hanwha Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 131°F (55°C) |
| Minimum Operating Temperature | -40°F (-40°C) |
| Maximum Operating Humidity | 90% |
| TAA Compliant | Yes |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Impact Protection Rating | IK10 |
Wisenet PNM-9085RQZ1 20 Megapixel Network Camera - Color - Dome - White - TAA Compliant - 98.43 ft Infrared Night Vision - H.265, H.264, MJPEG, H.265H, H.265M, H.265B, H.264B, H.264M, H.264H - 2560 x 1920 - 4.13 mm- 9.40 mm Varifocal Lens - 2.3x Optical - 30 fps - CMOS - Hanging Mount - IK10 - IP66
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









