Hanwha Vision P series cameras feature edge-based AI analytics for intelligent object detection and attribute extraction. Reduce false alarms and increase operational efficiency during forensic review with this versatile line of cameras.
Reduce false alarms with AI-triggered events
P series cameras use AI to generate object data to identify people, faces, vehicles, license plates and more, while separating detected objects from their surroundings to reduce false alarms.
Expand your vision
BestShot gives you a snapshot of detected objects in real-time along with all captured metadata for easy identification.
Advanced AI video analytics
Utilize your security and surveillance system for more with intelligent video analytics, giving you actionable business insights and searchable metadata.
Reinforced durability
Built to stand up to the elements indoors and out, Hanwha Vision cameras are scratch-resistant, vent away condensation, and are protected from voltage surges.
- For remote surveillance needs, this network camera is best suited
- Up to 3840 x 2160 video resolution
- CMOS sensor is cheaper as compare to CCD and consumes less power while producing better HD videos
- 50 mm maximum focal length for dependable identification distances with better coverage
- f/1.8 maximum aperture for better light absorption and dependable, better-quality results
- 4.2x optical zoom ensures maximum surveillance productivity without compromising quality
- Up to 120 ft of night vision
- 4K recording format for exceptional video quality with maximum productivity
- Infrared night vision type efficiently detects infrared waves that are invisible to the naked eye
- Auto camera iris is ideal for outdoor video surveillance as it adjusts the iris according to changing light conditions and high-contrast situations
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hanwha Group |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 25.50 W |
| Power Source Type | PoE+ |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Protocols | UDP |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Field of View | Horizontal: 30�° , Vertical: 30�° |
| Optical Zoom | 4.2x |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Night Vision Type | Infrared |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Minimum Focal Length | 12 mm |
| Maximum Focal Length | 50 mm |
| Maximum Aperture | f/1.8 |
| Shortest Shutter Speed | 1/12000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1/5 Second |
| Lens Type | Varifocal |
| Recording Formats | 4K |
| Night Vision Distance | 120 ft |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Image Sensor Size | 1/1.8" |
| Lens Mount Type | C/CS-mount |
| Camera Iris | P-iris |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Box |
| Mount Type | Wall Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Durability | Water Resistant |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Video Formats | MJPEG |
| Analog Video Signal Format | CVBS |
| Manufacturer | Hanwha Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 131°F (55°C) |
| Minimum Operating Temperature | 14°F (-10°C) |
| Maximum Operating Humidity | 90% |
| Ingress Protection Rating | IP66 |