- Transmission ditance Max.500m
- Easy installation (Plug & play), Dual power, RS-485
- IR viewable length : 98 feet, IP66, IK10, Dual power
- SSNR?, Motion detection
- Day & Night(ICR), WDR(120dB)
- 0.11Lux@F1.4(Color), 0Lux(B/W : IR LED on)
- 3.2~10mm(3.1x) V/F lens
- Full HD resolution
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hanwha Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 24 V AC |
| Power Source Type | DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Optical Zoom | 3.1x |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Night Vision Type | Infrared |
| Effective Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Minimum Focal Length | 3.20 mm |
| Maximum Focal Length | 10 mm |
| Maximum Aperture | f/1.6 |
| Shortest Shutter Speed | 1/12000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1 Second |
| Lens Type | Varifocal |
| Recording Formats | Full HD |
| Night Vision Distance | 98 ft |
| Lens Mount Type | Board Mount |
| Field of View | H : 110.2 ?(Wide) ~ 32 ?(Tele) / V : 55.4 ?(Wide) ~ 18 ?(Tele) / D : 128.4 ?(Wide) ~ 36.6 ?(Tele) |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Dome |
| Diameter | 5.4" |
| Mount Type | Box Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | No |
| Durability | Vandal Resistant |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Analog Video Signal Format | CVBS |
| Manufacturer | Hanwha Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 131°F (55°C) |
| Minimum Operating Temperature | -22°F (-30°C) |
| Maximum Operating Humidity | 90% |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Impact Protection Rating | IK10 |
| NDAA Compliant | Yes |
Wisenet HCV-6070R 2 Megapixel Indoor/Outdoor Full HD Surveillance Camera - Color - Dome - Ivory - 98 ft Infrared Night Vision - 1920 x 1080 - 3.20 mm- 10 mm Varifocal Lens - 3.1x Optical - CMOS - Pipe Mount, Ceiling Mount, Wall Mount, Pole Mount, Box Mount - IK10 - IP66 - Vandal Resistant
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



