- 4 megapixel (2560 x 1440) resolution
- Built-in 3mm fixed lens
- 30fps@ all resolutions (H.265/H.264)
- H.265/H.264, MJPEG codec supported, Multiple streaming
- Day & Night (ICR), WDR (120dB)
- Defocus detection, Directional detection, Motion detection, Enter/Exit, Tampering
- Micro SD/SDHC memory slot (Max. 32GB), PoE
- Hallway view, WiseStream II support
- IR viewable length 20m
- IP67,IK10 support
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hanwha Group |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source Type | PoE |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Night Vision Type | Infrared |
| Effective Camera Resolution | 4 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 2560 x 1440 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Maximum Focal Length | 3 mm |
| Maximum Aperture | f/1.6 |
| Shortest Shutter Speed | 1/12000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1/5 Second |
| Lens Type | Fixed |
| Night Vision Distance | 65.62 ft |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Field of View | H: 98.3° / V: 54.2° / D: 114.6° |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Flateye |
| Diameter | 4.9" |
| Mount Type | Flush Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Video Formats | H.264H |
| Manufacturer | Hanwha Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 131°F (55°C) |
| Minimum Operating Temperature | -22°F (-30°C) |
| Maximum Operating Humidity | 95% |
| Ingress Protection Rating | IP67 |
| Impact Protection Rating | IK10 |
Wisenet ANE-L7012R 4 Megapixel Network Camera - Color - Flateye - White - 65.62 ft Infrared Night Vision - H.264, H.265, MJPEG, H.264M, H.265M, H.265H, H.264H - 2560 x 1440 - 3 mm Fixed Lens - 30 fps - CMOS - Conduit Mount, Gang Box Mount, Hanging Mount, Backbox Mount, Wall Mount, In-ceiling, Flush Mount - IK10 - IP67
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



