- Network camera - Helps achieve high-quality video results
- 10.50 mm maximum focal length provides incredible detail and how effective is your network camera
- 3x optical zoom for desired image clarity and maximum capturing convenience
- Provides night vision of objects at a distance of up to 65.62 ft
- Infrared night vision type consumes very little electrical power and provides evidentiary quality night-time surveillance video
- Varifocal lens type for sharp, detailed focus to ensure maximum surveillance usability
- DC power source type for your network camera provides maximum energy feasibility and added surveillance productivity
- Ceiling Mount mount type ensures optimal results and maximum convenience
- Digital Wide Dynamic Range (D-WDR) feature for better reliance and usability
- Wired connectivity technology delivers exceptional performance to offer maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hanwha Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Power Source Type | DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Optical Zoom | 3x |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Night Vision Type | Infrared |
| Effective Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Minimum Focal Length | 3.50 mm |
| Maximum Focal Length | 10.50 mm |
| Lens Type | Varifocal |
| Night Vision Distance | 65.62 ft |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Field of View | 114°~ 33.9° |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Dome |
| Mount Type | Parapet Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Analog Video Signal Format | CVBS |
| Manufacturer | Hanwha Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Impact Protection Rating | IK10 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



