radiant Furniture Power Centers bring a sleek, modern design with the functionality of USB and traditional power together. Quick and easy installation means nearly every piece of furniture can be powered up and ready to recharge devices. A sleek design and tamper-resistant receptacles bring your furniture a step above ordinary.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Receptacles Detail | 2 x NEMA 5-15R |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Current Rating | 15 A |
| Voltage Rating | 125 V AC |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Below Surface Depth | 2" |
| Form Factor | Recessed Mount |
| Appearance | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Power Cable Length | 10 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



