Twelve (6 duplex) outlets, nonmetallic housing with ivory finish. 6' (1.8m) cord. Length 48" (1.2m). Receptacle center-to-center 12" (305mm).
- 12 x AC Power offers ease of operation with maximum efficiency
- 5.91 ft cord length for better current flow and reliable connectivity
- Comes in ivory color for better adaption to the space
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Switch | No |
| Receptacles | 12 x AC Power |
| Receptacles Spacing | 12.01" |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Maximum Input Current | 15 A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 5.91 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

