Sixteen outlets, lighted switch, rugged gray aluminum housing, 15A, 6' (1.8m) 14/3 SJT black cord with NEMA5-15 plug. Length 48" (1.2m). Receptacle center-to-center 2 1/2" (64mm). Snap-on, slide-off mounting.
- NEMA 5-15P plug/connector type for a secure, hassle-free operation
- 16 x NEMA 5-15R offers ease of operation with maximum efficiency
- 5.91 ft cord length for better current flow and reliable connectivity
- Comes in gray color to better suit the theme of the area
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Switch | Yes |
| Receptacles | 16 x NEMA 5-15R |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles Spacing | 2.52" |
| Maximum Output Voltage | 120 V AC |
| Maximum Input Current | 15 A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 5.91 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

