- NEMA L5-20P plug/connector type for a secure, hassle-free operation
- 6 x NEMA 5-20R offers maximum safety, convenience, and increased usability
- 15 ft cord length for efficient and convenient connectivity
- Comes in black color to better suit the theme of the area
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacles | 6 x NEMA 5-20R |
| Plug/Connector Type | NEMA L5-20P |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Maximum Input Current | 20 A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 15 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

