Six outlets, putty white impact-resistant polymeric housing, 15A, lighted switch. 15' (4.6m) 14/3 SJT putty white cord with NEMA5-15 plug. Length 12" (305mm). Receptacle center-to-center 1 1/4" (32mm). Keyhole mounting.
- NEMA 5-15P plug/connector type for convenient usage with added dependability
- 6 x AC Power offers maximum safety, convenience, and increased usability
- 15.09 ft cord length for a dependable, hassle-free connectivity
- Comes in beige color for better adaption to the space
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Switch | Yes |
| Receptacles | 6 x AC Power |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles Spacing | 1.26" |
| Maximum Output Voltage | 120 V AC |
| Maximum Input Current | 15 A |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 15.09 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.