Twelve outlets, 6' (1.8m) cord. Length 77" (2m). Receptacle center-to-center 6" (152mm). 15 Amp unit with a 15A resettable circuit breaker.
- 12 x NEMA 5-15R provides secure, reliable connection with added productivity
- 5.91 ft cord length for a dependable, hassle-free connectivity
- Comes in gray color for better adaption to the space
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacles | 12 x NEMA 5-15R |
| Receptacles Spacing | 5.98" |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Maximum Input Current | 15 A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 5.91 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

