Boost 698-960 & 1710-2700 MHz cellular frequencies. Boosts voice and data - 4G LTE/3G. Ceiling-Mount. Easy install at home or office. Connects to building cell phone signal boosters and modems. 2 year warranty.
- Delivers?enhanced performance at 698 MHz to 960 MHz operating frequency range
- Widely used in cellular network
- Offers up to 4 dB gain
- Provides ease of management and installation thanks to its omni-direction feature
- With its ceiling mount feature, it provides maximum performance and minimum visibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Wilson Electronics |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Antenna Gain | 4 dB |
| Audio | |
|---|---|
| Directivity | Omni-directional |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mount |
| Diameter | 7.30" |
| General Features | |
|---|---|
| Operating Frequency Range | 1710 MHz to 2700 MHz |
| Manufacturer | Wilson Electronics |
| Cables | |
|---|---|
| Connector Type | N-Type |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
WilsonPro 4G LTE/ 3G High Performance Wide-Band Dome Ceiling Antenna - 698 MHz to 960 MHz, 1710 MHz to 2700 MHz - 4 dB - Cellular Network, Indoor - White - Ceiling Mount - Omni-directional - N-Type Connector
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

