50 feet of 75-ohm white RG6 coax cable. 3/8" diameter with both ends terminated with an F-Male connector. This low loss foam cable can be used both indoors and outdoors with connections between 75-Ohm cellular amplifiers and antennas, taps, splitters and lightning surge protectors. RG6 Coax can be used for both consumer and commercial job applications in short length applications.
- Low-loss
- White
- 75-Ohm RG-6 Coax Cable
- F-Male Connectors on both ends
- 50 foot length
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Wilson Electronics |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 6.75" |
| Shipping Width | 6.75" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.51 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Wilson Electronics |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 50 ft |
| Cable Type | Coaxial |
| Connector Type on First End | F Connector Antenna - Male |
| Connector on First End Details | 1 x F Connector Antenna - Male |
| Connector Type on Second End | F-Type Audio/Video - Male |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

