1000 feet of bulk 50-ohm black Wilson 400 coax cable. 13/32" in diameter. This ultra low loss foam cable can be used both indoors and outdoors with connections between 50-Ohm cellular amplifiers and antennas, taps, spliters, and lightning surge protectors. Wilson 400 coax can be used for both consumer and commercial job applications in medium and long-length applications.
- Low-loss
- Black
- 1000 foot spool
- 75-Ohm RG-11 Coax Cable
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Wilson Electronics |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 15" |
| Shipping Width | 17" |
| Shipping Weight (Approximate) | 72 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Wilson Electronics |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 1000 ft |
| Cable Type | Coaxial |
| Connector Type on First End | N-Type Antenna - Male |
| Connector on First End Details | N-Type Antenna - Male |
| Connector Type on Second End | N-Type Antenna - Male |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



