This surge suppressor is designed to protect valuable electronic devices from damaging power spikes and interference found in all electrical power sources. When this occurs, the surge strip dissipates the incoming and outgoing voltage to a level that will not damage equipment. Has 4 Outlets w/ USB Charger. The USB charger is suiting for Mobile Phone, MP3, MP4, PDA, iPhone, iPod or Digital Camera. Allows larger adapter plugs to be utilized without blocking other outlets. LED power indicator for USB socket charger.
- Helps you ensure that your components perform at peak levels
- 4 x AC Power receptacles to protect your equipment from transient surges
- Give your devices maximum protection with 1050 J energy rating
- Easily connect to a wall outlet with 4 ft cord
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Winston International LTD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Surge Current | 19.5 kA |
| Receptacles | USB |
| Input Voltage | 125 V AC |
| Output Voltage | 5 V DC |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Surge Energy Rating | 1050 J |
| Audio | |
|---|---|
| Power Handling | 1875 VA |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | External |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Surge |
| Manufacturer | Winston International LTD |
| Cables | |
|---|---|
| Power Cord/Cable Length | 4 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.