This CLA Power Supply will power your booster by plugging into acigarette lighter. It is a12V/1.8A DC/DC with 10'8" of cable and 2.1mm barrel connector. Compatible with 12V Drive Reach boostersonly.Not compatible with the older 5V Drive Reach models. The CLA Power Supply will work with the following:
- Drive Reach 12V
- Drive Reach RV 12V
- Drive Reach OTR 12V
- Drive Reach Fleet 12V
- Drive Reach OTR Fleet 12V
- 12V/1.8A DC/DC
- Compatible with 12V Drive Reach Boosters
- Plugs into cigarette lighter
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Wilson Electronics |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Tips | 1 |
| Barrel Connector | Yes |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Output Voltage | 12 V DC |
| Maximum Output Current | 1.80 A |
| Output Voltage Detail | 12 V DC @ 1.8 A |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB Ports | 0 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Barrel Size | 82.7 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Wilson Electronics |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 10.67 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

