3.3 In. tall, high-gain omni-directional 4G NMO permanent mount vehicular cellular antenna. Installs on NMO antenna mount (required, not included) 901150 and 905814. Operational on 698-960 and 1710-2700 MHz cellular frequencies. Commonly used with the weBoost Drive Reach Fleet booster kit (470254).
- Works on both indoor/outdoor applications
- Ideal for M2M installations
- Connects to cell phone signal boosters and cell modems
- Low-profile: Perfect for permanent car, truck, RV installation
- Installs on any NMO antenna mount (required, not included)
- High-gain omni-directional antenna
- 698 - 960 & 1710 - 2700 MHz cellular frequencies
- Works on all worldwide cellular bands for voice and 4G data: LTE/CDMA/GSM/UMTS/AWS
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Wilson Electronics |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Antenna Gain | 3 dB |
| Audio | |
|---|---|
| Directivity | Omni-directional |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Vehicle Mount |
| Diameter | 1.44" |
| General Features | |
|---|---|
| Operating Frequency Range | 698 MHz to 960 MHz |
| Manufacturer | Wilson Electronics |
| Cables | |
|---|---|
| Connector Type | NMO Mount |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.
Ratings
3 out of 3 (100%) reviewers recommend this product



