The WPL406 is a low profile, industrial designed industrial barcode printer that delivers reliability your business depends on with durable construction and best in class connectivity options (Ethernet, USB 2.0, and Serial).
With an all-metal exterior housing and die-cast aluminum print mechanism, the WPL406 can withstand the most demanding conditions making this printer ideal for high volume print applications (up to 10K labels per day).
The WPL406 is designed for a range of environments including manufacturing, warehousing, distribution, retail, and healthcare. Optional WaspProtect extended service plan increases coverage to 4 years including accidental breakage. The WPL406 is CE, FCC, TUV, UL certified and is RoHS compliant.
- Direct Thermal/Thermal Transfer Printer offers reliable performance with outstanding printing quality
- 203 maximum print resolution (dpi) for better reliance and added usability
- Produce high-quality documents with this monochrome printer to increase your productivity
- Enjoy maximum efficiency with label print printing
- Supports label media type for better reliance and maximum usability
- Features multi-functional knives for conveniently cutting the paper to provide you with the desired shape
- Direct Thermal/Thermal Transfer Printer with industrial application/usage provides dependable printing solution with added productivity
- Comes with 8 MB standard memory to ensure maximum efficiency with great quality printing results
- LCD display is power-efficient with minimal heat production to ensure a prolonged, convenient usage
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Wasp Barcode Technologies |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 MB |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory | 4 MB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Display Screen | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | Power Adapter |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Supported | SD |
| Memory Card Slot | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Wasp Barcode Technologies |
| Recommended Use | Label Print |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Direct Thermal /Thermal Transfer |
| Maximum Mono Print Speed | 6 in/s |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Cutter | Yes |
| Language Emulation | EPL |
| Media Type | Label |
| Maximum Roll Diameter | 5" |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 4.09" |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Cables Included | USB |