- ID Label offers maximum usage efficiency and convenience
- Comes in white color to offer a more classy and stylish look with maximum usage convenience
- Comes in rectangle shape for a sophisticated and trendy look and usage
- Roll id label format provides dependable labeling usage with maximum efficiency
- Made with durable material
- Compatible with direct thermal printer
- Designed to provide excellent adhesive solution for your applications
- Durable feature for maximum efficiency and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Wasp Barcode Technologies |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Label Width | 11" |
| Label Length | 1 1/8" |
| Core Diameter | 1 1/2" |
| Appearance | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| General Features | |
|---|---|
| Water Resistant | Yes |
| Manufacturer | Wasp Barcode Technologies |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Direct Thermal |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Number of Labels per Roll | 250 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Adhesive Type | Permanent |
| Label Format | Roll |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.