Ultra Heavy-Duty XXL Tilting TV Wall Bracket - adjustable mounting bracket that puts big-screen TVs in the right perspective and avoids annoying glare
This tilting TV Wall Mount from Manhattan safely holds your TV and offers a toolless -10 to 10° tilt adjustment for optimized views. Constructed of 2 mm thick reinforced powder-coated steel, this sturdy TV bracket fits flat and curved LCD, OLED or plasma TVs up to 120" and weighing up to 120 kg (264 lbs.) with VESA compliance up to 900x600. You're all set for a confident above-the-floor installation with an included bubble level that helps get the mount perfectly horizontal on the wall, and intuitive snap-in spring locks with release cords let you easily and securely put the TV in place. It's ideal for residential, office, hospitality, classroom, conference room, digital signage and other commercial applications.
- Mounting Bracket offers a reliable, convenient mounting solution
- Sustains a maximum load capacity of 264.55 lb
- Supports the screen size of 120"
- Magnificent Powder Coatedsmall## finish for added elegance and sophistication for your mounting bracket
- Built with steel product material to offer usage dependabilty and durability, ensuring prolonged use
- +/- 10� Tilt feature for maximum efficiency and convenience
- Residential application/usage for better dependability with added efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | IC INTRACOM |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 120" |
| Minimum Screen Size Supported | 60" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 264.55 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 900 x 600 |
| Orientation | Horizontal |
| Minimum Tilt Angle | -10° |
| Maximum Tilt Angle | 10° |
| Appearance | |
|---|---|
| Finishing | Powder Coated |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | IC INTRACOM |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |











