A TV wall mount for anywhere
Overcome an odd floor plan, annoying glare or awkward furniture placement that can limit your flat-panel TV experience. The Manhattan Universal Flat-Panel TV Articulating Wall Mount folds nearly flat against the wall and safely extends on a strong, double-arm frame that helps you achieve prime viewing positions from almost anywhere in the room. VESA-compliant and constructed of quality materials, this articulating wall mount fits a range of display sizes for a secure and confident above-the-floor TV installation. It's the perfect fit for mounting a TV in your living room, bedroom or den, as well as for commercial uses in hotels, classrooms, conference rooms, for digital signage and more. The Manhattan Universal Flat-Panel TV Articulating Wall Mount brings your TV enjoyment front and center.
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a modular mounting system
- Can withstand a maximum weight of 33.07 lb
- Supports the screen size of 27"
- Built with aluminum product material to offer great versatility and allow creativity and innovation in design and construction
- Tilt feature for maximum efficiency and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | IC INTRACOM |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 27" |
| Minimum Screen Size Supported | 13" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 33.07 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | IC INTRACOM |





