The VisionTek VT4500 Dual Display 4K Docking Station with Power Delivery allows you to easily connect your Windows™, Mac™ or Chrome™ laptop to dual-4K displays and up to 8 accessories and peripherals through a single USB connection.
- 2 x HDMI 2.0
- RJ45 Gigabit Ethernet Port
- 2 x USB-C Ports 5Gbps
- 2 x DisplayPort 1.2
- 4 x USB 3.0 Ports 5Gbps
- Up to 60W USB-C Power Delivery
- Compatible with M1 Mac
- Supports up to 2 external displays
- Universal Compatibility for USB 3.0 & Type-C
| Brand | |
|---|---|
| Brand | VisionTek Products |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Mode Supported | 5K |
| Supported Resolutions | 5120 x 2880 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 100 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.1 Gen 1 Type- | 2 |
| USB Power Delivery | 60W |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Audio Line Out | Yes |
| Audio Line In | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Kensington Security Slot | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Management Features | Wake-on-LAN |
| Manufacturer | VisionTek Products, LLC |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.1 (Gen 1) Type C |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |
VisionTek VT4500 USB / USB-C Dual Monitor 4K Docking Station with 60W Power Delivery - 4 x USB 3.0 - 2x USB-C - 2x HDMI -2x DisplayPort - RJ-45 Ethernet - Audio Line In - Audio Line Out - Dock for Windows, Apple Mac including M1, Chromebook - Displaylink
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















