VisionTek USB-C to USB-C Cable (M/M) will keep your USB Type-C devices charged and ready at all times. Not just for mobile charging, this cable also supports up to 10 Gbps data transfer rates and resolutions up to 3840 x 2160 @60Hz
- Connect your USB-C device to a USB-C port
- USB 3.1 Gen 2 SuperSpeed+ supports connection speeds up to 10Gbps
- PD 3.0 supports charging up to 100W
- Supports resolutions up to 4K UHD (3840 x 2160 @ 60Hz)
- DisplayPort over USB-C compatible
- Dedicated lines for Power Delivery and Data
- No O/S driver required
| Brand | |
|---|---|
| Brand | VisionTek Products |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Supported Resolution | 3840 x 2160 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 12.50" |
| Shipping Width | 3.50" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Manufacturer | VisionTek Products, LLC |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 6.56 ft |
| Cable Type | USB-C |
| Connector Type on First End | USB 3.1 (Gen 2) Type C - Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB 3.1 (Gen 2) Type C - Male |
| Connector Type on Second End | USB 3.1 (Gen 2) Type C - Male |
VisionTek USB-C to USB-C 3.1 Gen 2 Cable - 100W Power Delivery - 10Gbps - DP Alt Mode - 6.56 ft USB-C Video/Data Transfer Cable for Mobile Phone, Video Device - First End: 1 x USB 3.1 (Gen 2) Type C - Male - Second End: 1 x USB 3.1 (Gen 2) Type C - Male - 10 Gbit/s - Supports up to 3840 x 2160 - Black
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





